1906 oil on canvas paintings, images from bruun rasmussen kunstauktioner

15 media by topicpage 1 of 1
Julius Paulsen - Sunset (1906)

Public domain photograph of 20th-century painting, free to use, no copyright restrictions image - Picryl description

Carl Thomsen - Den røde dør - 1906
Georg Seligmann - Tårn på herregården Rygaard - 1906
Godfred Christensen - Drivende skyer over et landskab - 1906
Josef Theodor Hansen - Kirkeinteriør fra domkirken i Monreale, Sicilien - 1906
Josef Theodor Hansen - Parti fra Casa del Ancora i Pompei - 1906
Julius Paulsen - Strand ved Trelle efter regn - 1906
Julius Paulsen, Forårsdag i Skagens Plantage, 1906

Dansk: Julius Paulsen: Forårsdag i Skagens Plantage. Sign. Julius Paulsen 1906. Olie på lærred. 44 x 48 cm English: Julius Paulsen: Spring day in Skagen Plantation, Denmark. Signed Julius Paulsen and dated 19... More

Niels Bjerre - Et hus på heden med udsigt over vandet - 1906
Peder Mønsted - Parti fra Vallée du Borrigo, Sydøstfrankrig - 1906
Peder Mønsted - Ung kvinde på vej til marked - 1906
Peder Mønsted - Voksende kaktus paa gamle tage - 1906
Peder Mønsted - Portræt af piberygende herre - 1906
Julius Paulsen - Poppelallè - 1906

Emil Wennerwald - Optræk til torden, engparti med storkepar - 1906

The tower on the hill in the background could very well be the one on Himmelbjerget, which takes us to one of the artist's favourite painting grounds at the lakes between Skanderborg and Silkeborg.